Skyrunning - Ekstremalne Bieganie Po Górach

Skyrunning - Ekstremalne Bieganie Po Górach
1głosowanie
1 2 3 4 5
Dziękujemy za oddanie głosu w tym artykule

Skyrunning – ekstremalne bieganie po górach.

Popularne na całym świecie biegi górskie mają swoją ekstremalną odmianą skyrunning. Zapoczątkował je w latach 90. XX włoski biegacz Marino Giacometti z grupą zaprzyjaźnionych pasjonatów wspinaczki wysokogórskiej. Wspólnie starali się pokonać w jak najkrótszym czasie najtrudniejsze górskie szlaki. To właśni oni byli pionierami m.in. Alpejskiego biegu Mont Blanc oraz Monte Rosa Skyrunning. Obecnie tysiące „twardzieli” z całego świata biegiem pokonuje największe łańcuchy górskie m.in. Himalaje, Alpy, Andy, Pireneje oraz masywy wulkaniczne w Meksyku. Biegi te stanowią prawdziwą próbę charakteru zwłaszcza, podczas upałów, ulewy połączonej z wichurą, śnieżycy lub mgły. Często na stromych zboczach śmiałkowie wykonują marsz, marszobieg a nawet wędrują na czworakach. Gdy wytyczona ścieżka zniknie trzeba się przedzierać przez głazy, las, przeskakiwać strumienie lub brnąć przez zaspy śnieżne sięgające niemal do kolan. Niektórzy z nich cierpią z powodu upadków, inni na chorobę wysokościową, która daje o sobie znać już na wysokości 1500 m n.p.m. Jej przyczyną jest zbyt mała ilość tlenu w powietrzu. Objawia się zmęczeniem, nudnościami, wymiotami, bólami i zawrotami głowy, zaburzeniem świadomości, złą koordynacją ruchową, omamami oraz napadami padaczki. W biegach tych dominują osoby uprawiające biegi na długich dystansach, biegacze narciarscy oraz kolarze.

Skyrunning dyscypliną sportową

Skyrunning jest również oficjalną dyscypliną sportową zrzeszoną w Międzynarodowej Federacji ds. Biegów Wysokogórskich. Co roku federacja organizuje ponad 200 różnych zawodów, w których uczestniczy ok. 30 tys. biegaczy z 54 krajów. Wszystkie biegi zazwyczaj są rozgrywane w ciągu jednego dnia, rzadko po nadejściu zmroku. Podczas wyścigu nie ma żadnych oficjalnych przerw. Ekwipunek biegacza zawiera  głównie jedzenie, picie, bandaże, plastry oraz kijki do nordic walking. Każdy bieg stanowi doskonałe widowisko. Kibice stojąc w szpalerze wzdłuż trasy dopingują swoich faworytów.

Zasady skyrunning

W 1995 roku opracowano regulamin tej dyscypliny sportowej i ujednolicono zasady. Obecnie zawody są rozgrywane w trzech kategoriach:

Kategoria I o nazwie Sky - długość trasy wynosi od 20 km do 30 km. Wysokość od 2.000 m. do 4.000 m. Suma przewyższeń nie może być niższa niż 2.000 m n.p.m. Kategoria tą podzielono na: SkyRace oraz SkyMarathon.

Kategoria II o nazwie Ultra - długość trasy wynosi od 60 km do 110 km. Trasa musi posiadać dużą ilość przewyższeń. Kategorie tą podzielono na: Ultra SkyMarathon oraz Ultra XL SkyMarathon.

Kategoria III o nazwie Vertical - długość trasy wynosi do 5 km. Vertical musi mieć bardzo dużo mocnych podbiegów i żadnych zbiegów. Na każdy 1 km trasy przypada podbieg wyższy niż 200 m. Suma wszystkich przewyższeń na dystansie do 5 km powinna wynosić co najmniej 1.000 metrów. Kategorie tą podzielono m.in. na Vertical Kilometer, Double Vertical Kilometer, Triple Vertical Kilometer,  SkySpeed  oraz Vertical Running.

Do najpopularniejszych cyklicznych zawodów skyrunningowych należą:

Red Bull K3 – jest rozgrywany 28 lipca we Włoszech. Dystans wynosi 9,7 km, przewyższenie 3036 m, a najwyższy punkt osiąga 3538 m n.p.m. Ze względu na stopień trudności zyskał miano potrójnego Verticalu. Bieg rozpoczyna się w miejscowości Susa (503 m n.p.m.), w rejonie Piemontu, a kończy na szczycie alpejskiego Monte Rocciamelone (3538 m n.p.m.)

Blamann Vertical – jest rozgrywany 4 sierpnia w Norwegii. Dystans wynosi 2,7 km, przewyższenie 1044 m, a najwyższy punkt również osiąga 1044 m n.p.m. Store Blamann to najwyższy szczyt na wyspie Knaloya w rejonie Tromso. Leży w jej północno-zachodniej części. Na górę można wejść bez specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego. Bieg zaczyna się na poziomie morza i trasa prowadzi prosto na szczyt. Zawodnicy myszą pokonać 500 metrów w pionie po ścieżkach, 500 metrów po skałach, a ostanie ok. 50 metrów to ponowna wspinaczka po stromych ścieżkach.

Verticale Du Grand Serre - jest rozgrywany 30 września we Francji. Dystans wynosi 1,8 km, przewyższenie 1000 m, a najwyższy punkt osiąga również 2140 m n.p.m. To jedna z najbardziej stromych tras na świecie. Z mety widać wspaniały widok na Alpy zwłaszcza góry Taillefer (2857 m) oraz doliny Oisans, Romanche i Roizonne.

Les Km De Chando - jest rozgrywany 22 września w Szwajcarii. Dystans wynosi 7,7 km, przewyższenie 1970 m, a najwyższy punkt osiąga 2720 m n.p.m. Trasa została uznana za podwójny Vertical i słynie z dużej ilości błotnych przepraw. Meta znajduje się na szczycie Illhorn w Alpach Pennińskich.

W Polsce są organizowane m.in. Mistrzostwa Zakopanego w Biegu Pod Górę. Zawody te wraz z wbieganiem na Kasprowy Wierch wchodzą w skład Pucharu Polski. Inne popularne imprezy to: Cykl narodowy Skyrunning Polska, znany też pod nazwą Skyrunner Poland Series, Bieg im dh Franciszka Marduły uznawany przez wszystkich za Mistrzostwa Polski w Skyrunningu, Maraton Karkonoski, biegi na Gubałówkę, Wielką Krokiew oraz Nosal.  

Przygotowania do skyrunningu

Biegi skyrunningowe wymagają zupełnie innego przygotowania niż tradycyjne biegi wyczynowe czy też rekreacyjne. Należy je zacząć od wzmocnienia wszystkich mięśni i stawów, potem trzeba pracować nad wytrzymałością, a następnie posiąść umiejętność biegania na długim dystansie. Ochotnicy powinni też trenować pokonywanie przewyższeń oraz wszelkich innych trudności technicznych mogących wystąpić w górach.

Każdy chcący podjąć się tego wyzwania powinien koniecznie przejść badania lekarskie

czy nie ma przeciwskazań.

Komentarze

There is no comment

Zostaw komentarz

Podaj swoje imię
Wpisz swoje imię
Wpisz swój adres e-mail, nie wykorzystujemy publicznie tego maila
Jak chcesz to podaj swoją stronę www
Wpisz swój komentarz
Wpisz powyżej kod captcha