Woda czy energetyki ?A może izotoniki ? Co wybrać ?

Woda czy energetyki ?A może izotoniki ? Co wybrać ?
2głosowanie
1 2 3 4 5
Dziękujemy za oddanie głosu w tym artykule

Napoje dla sportowców

Rynek „pęka w szwach” od przeróżnych napojów opracowanych naukowo dla osób aktywnie uprawiających sport. Są drogie, niektóre mają słodki, cukierkowy smak, a ich picie za sprawą reklam stało się bardzo modne. My sprawdziliśmy jak na prawdę działają na nasz organizm.

Woda pełni w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji m.in. transportuje pożywienie do wszystkich komórek, usuwa produkty przemiany materii, uczestniczy we wszelkich reakcjach chemicznych. Odpowiednie nawodnianie ma też ogromne znaczenie na osiągane przez sportowców wyniki. Wpływa m.in. na długość i intensywność treningu, a także poziom ich zmęczenia. Jej ilość jest uzależniona od wieku danej osoby,  wzrostu, wagi ciała, wykonywanej aktywności fizycznej, a także temperatury oraz wilgotności powietrza.  W czasie upału człowiek traci około 1 litra potu na godzinę, a podczas 60-cio minutowego intensywnego treningu z organizmu ubywa nawet 2-3 litry wody. Aby zapobiec przegrzaniu oraz odwodnieniu należy systematycznie uzupełnić brakujące płyny. Powinno się to odbywać przed treningiem, w trakcie trwania wysiłku i po zakończeniu. Jednak trenerzy zakazują picia wody wysoko zmineralizowanej w trakcie uprawiania sportu. Duże stężenie minerałów przeszkadza w jej wchłanianiu powodując chlupanie w żołądku i wywołując kolkę. W latach 50-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych potem w Szwajcarii naukowcy opracowali wiec specjalne napoje: izotoniczne, hipotoniczne, hipertoniczne lub energetyzujące. Oto ich wady i zalety:

Napoje izotoniczne - w swoim składzie zawierają witaminy, elektrolity m.in. sód, potas, wapń oraz magnez. Posiadają też niską zawartość cukrów prostych np. glukozy, fruktozy, sacharozy lub maltozy i w niewielkim stopniu zostały nasycone dwutlenkiem węgla. Zbilansowany poziom elektrolitów oraz ciśnienie osmotyczne, odpowiadające temu panującemu w płynach ustrojowych człowieka, pozwalają na szybkie ugaszenie pragnienia. Izotoniki regulują temperaturę ciała, poziom cukru we krwi, doskonale wpływają na pracę serca, mięśni, a także układu nerwowego. Napoje te powinny kupować osoby uprawiające sporty wymagające długotrwałego, intensywnego wysiłku np. kolarstwo, biegi długodystansowe, hokej na lodzie,  koszykówkę czy też wspinaczkę wysokogórską. Należy je pić małymi łykami, gdyż wówczas są lepiej wchłaniane. Za zimne, wyciągnięte prosto z lodówki, mogą wychłodzić organizmu.

Napoje hipotoniczne – w 100 ml posiadają mniejsze stężenie elektrolitów i cukrów niż płyny ustrojowe w organizmie człowieka. W efekcie można nimi szybciej uzupełnić poziom wody, ale wolniej elektrolitów i energii czerpanej z cukrów. Są przeznaczone dla osób, które wykonują mało intensywne ćwiczenia,  w czasie krótszym niż 60 minut np. strzelanie do rzutek, dart, gra w piłkę, lekki bieg lub rekreacyjna jazda na rowerze. Do tego typu należą m.in. napoje wykonane na bazie wody mineralnej stołowej i źródlanej.

Napoje hipertoniczne - w 100 ml mają znacznie więcej węglowodanów i elektrolitów niż nasze płyny ustrojowe. Są nieskuteczne, gdy trzeba szybko dostarczyć do organizmu wodę np. po zakończonym treningu. Dużo lepiej sprawdzają się jeśli potrzebujemy sporej łatwo przyswajalnej dawki energii. Ale niestety wydłużają one czas opróżnienia żołądka, a przez to stymulują powstawanie bólu podczas wysiłku. Należą do nich m.in. bardzo słodkie napoje gazowane.

Napoje energetyzujące zwane też energetycznymi – to  pobudzające pracę mózgu, gazowane napoje zawierające m.in. sporo cukru, kofeinę, taurynę i guaranę. Mają usprawnić myślenie i poprawić nastrój osób które je piją. Są skierowane głównie do uczniów, studentów oraz osób pracujących w zawodach wymagających dużej koncentracji. Energetyki  często reklamują sportowcy, ale sami ich nie spożywają. Nie wpływają one na polepszenie wyników, a przy dużym wysiłku fizycznym są niebezpieczne. Powodują wzrost ciśnienia tętniczego, pulsu oraz zagęszczają krew.

Przepis na napój izotoniczny

Wszystkie te napoje bez problemu można kupić w sklepach ogólnospożywczych. Na półkach jest ich mnóstwo, posiadają wiele różnych składników i smaków. Są dostępne w puszkach lub butelkach, o różnych pojemnościach. W doborze napoju sportowcom powinien pomóc dietetyk lub trener. Wybierając samemu należy zwrócić uwagę na zawarte w nich  barwniki, substancje słodzące oraz regulator kwasowości. Błękit brylantowy to syntetyczny niebieski barwnik, bardzo słabo wchłaniany przez organizm i wydalany z kałem w niezmienionej postaci. Czerwień koszenilowa ma określone dzienne spożycie, którego nie wolno przekraczać. Aspartam używany jako słodzik może wywoływać bóle i zawroty głowy oraz wahania nastroju. Natomiast cytrynian sodu w medycynie jest stosowany jako składnik roztworów do wypełniania cewników do hemodializ. Przyjęty w dużych ilościach powoduje kłopoty żołądkowo-jelitowe. Warto więc zapoznać się z etykietą napoju przed jego zakupem,

Chętni bez problemu sami mogą zrobić napój izotoniczny.

Specjalnie dla Was udostępniamy dwa przepisy.

Przepis nr I

Należy w dzbanku wymieszać:  

600 ml ciepłej wody,

40-70 g sacharozy,

1 g soli

 400  ml jakiegoś soku owocowego np. jabłkowego lub pomarańczowego.

Przepis nr II

Należy w dzbanku wymieszać: 

- 600 ml ciepłej wody

- 2-3 łyżki miód

- sok  z połowy cytryny, limonki  lub grejpfruta  

- 1 g soli

Tak przygotowany napój można przelać do butelki i zabrać na trening.


Jeśli Macie swoje przepisy chętnie poczytamy w komentarzach.

 

Komentarze

There is no comment

Zostaw komentarz

Podaj swoje imię
Wpisz swoje imię
Wpisz swój adres e-mail, nie wykorzystujemy publicznie tego maila
Jak chcesz to podaj swoją stronę www
Wpisz swój komentarz
Wpisz powyżej kod captcha